Méhészetem története
A méhészet iránti rendíthetetlen vonzódásom máig is rejtély számomra, mert a családfán visszatekintve senki sem foglalkozott hivatásszerűen vagy hobbi szinten a méhészettel. Az első pár méhcsaládot egyik nagyon kedves méhész barátomtól kaptam az 1980-as évek végén. Bátorítására vágtam bele a főállású munkahelyem mellett a méhészet rejtélyeinek megismerésébe. A következő pár évben sikerült önerőből felfejlesztenem a méhészetemet 33 méhcsaládra, melyre visszatekintve úgy vélem a kitartó munka és a méhészet iránti vonzódásom eredménye lehetett. A méhkaptárokat magam terveztem és készítettem el. A méhek a nektárt a Zselici dombság érintetlen kaposkeresztúri dombjain gyűjtötték. A táj akác és hársfaerdőben gazdag terület, körbeölelve szántóföldi növénytermesztéssel. A táj és a méz értékét növelte, hogy autós közlekedéstől mentes levegőt biztosított.
A pályafutásom ezen a szakaszon véget ért és az eddig elért eredményeimet egy barátomnak ajándékoztam, hogy tovább vigye a méhészetem.
2009 őszén egy újabb fordulat történt az életemben és visszatérhettem szenvedélyemhez a méhészethez. Korábbi tapasztalataimra építve elhatároztam, hogy főállásként fogok hozzá és fő megélhetési jövedelemforrásként kívánok a méhészettel foglalkozni a jövőben. A nulláról kezdtem újra, tudatosan megtervezve a méhészetem kiépítését. 2010 nyarára már 15 méhcsaládot tudtam beállítani a méztermelő folyamatba és közben megvásároltam a legszükségesebb nagyobb értékű tárgyi eszközöket, úgy mint a mézpörgetőt, a mézfedelezőt és a napviaszolvasztót. A kitűzött tervek szerint haladva 2012-re megdupláztam a méhcsaládok számát. Az elmúlt két év mézhozama közepesnek illetve gyengének mondható, elmaradt a várt hozamoktól. Így eladásra nem maradt csak a család éves mézfogyasztását fedezte. Amikor értesültem az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Zselici Lámpások Vidékfejlesztési Egyesület által kiírt pályázati lehetőségről a „Helyben készített termékek előállítását célzó komplex fejlesztések támogatása” címmel, visszajött a remény, hogy ha sikerülne nyerni a pályázattal, az biztosítaná a jövőbeli fejlesztések egy részének pénzügyi vonzatát. 2012 májusában nyert a benyújtott pályázatom. A pályázat sikeres megvalósítása érdekében tudásom legjava szerint igyekszem a pályázatban vállalt feladatokat teljesíteni, és a kitűzött célt a 150 kaptárt és méhcsaládot elérni. E mellett a pályázat további érdeme, hogy a saját előállítású termékek értékesítését segítő marketing tevékenységet is támogatja, így valósulhatott meg a Bodor méhészet honlapja.
Fontosnak tartom, hogy az évek alatt megszerzett tapasztalatom felfrissítsem, ismereteimet bővítsem a méhészet témakörében. Ezért tanulásra adtam a fejem, belevágtam és 2012. május 17-én 31 621 050000 00 00 OKJ számú méhész szakképesítést szereztem.
Tisztelettel és üdvözlettel:
Bodor Jenő
Cím: 7261 Taszár, Mátyás Király u. 40.
Tel.: +36.30.870.4585
© 2021 Bodor Jenő - őstermelő - Minden jog fenntartva.