A méz Európában országokban kedvelt fogyasztási cikk, az átlagos mézfogyasztás eléri az évi 1,7-2,5 kg-ot. Hazánkban az éves fogyasztás annak ellenére is rendkívül alacsony, hogy a méhészetben a Magyarország igazi nagyhatalom, természeti adottságok pedig kiválóak, a magyar szakemberek pedig a világ élvonalába tartoznak.
A magyarországi méhészkedés ennek ellenére jelentős múltra tekint vissza. Nemzetközileg elismert szakembereink, méhészeti kutatóink voltak és vannak a méhészeti ágazatban. A magyar méz igazi "Hungaricum". A kedvező éghajlatnak és növényvilágnak, növénytársulásoknak köszönhetően méheink számos fajtamézet képesek előállítani. A legismertebbek ezek közül a repce-, az akác-, a hárs-, a gesztenye-, a szíriai selyemkóró-, a napraforgó-, a szolidágó-, a facélia-, valamint a pohánkaméz.
Magyarország mindig is a „méz-nagyhatalmak” közé tartozott. A hazánk területén dolgozó mintegy 16 ezer méhész több mint 650 ezer méhcsaládot tart. A méhészek átlagosan 44 méhcsaládot tartanak, de a nagyobb méhészetekben a kaptárok száma elérheti a kétszázat is. Évenkénti 25 ezer tonna magyar mézzel Európa második legnagyobb termelőjeként a világtermelés öt százalékát adjuk. Akácméz viszonylatában pedig egyenesen világ- nagyhatalom vagyunk.
Ennek ellenére az egy főre jutó magyarországi mézfogyasztás rendkívül szerény, mindössze 0,5 kilogramm évente, szemben az európai 1,7-2,5 kilogrammos átlaggal.
Pedig a méz rendkívül értékes táplálék, szőlő- és gyümölcscukrot tartalmaz, amely molekulaszerkezetének minden átalakítása nélkül beépíthető a szervezetbe. A méz emellett körülbelül 190 tápanyagot tartalmaz: többek között 19 aminosavat, 33 ásványi anyagot, 11 vitamint, enzimeket. A méz az olyan természetes édes termékek közé tartozik, amelyek normális esetben a termelés helyétől, a kaptártól a fogyasztóig semmiféle módosuláson nem megy át.
Az alacsony fogyasztás és a nagy termelés eredményeként a Magyarországon megtermelt méz 75 százaléka exportra kerül, amely elsősorban Nyugat-Európába, főként az EU tagállamaiba kerül. Ezekben az országokban kiváló minőségével még mindig versenyképes a magyar méz, de számos kihívója akad, dél- és közép-amerikai, illetve más közép-kelet-európai országok személyében.
forrás: gazdasag.hu
Cím: 7261 Taszár, Mátyás Király u. 40.
Tel.: +36.30.870.4585
© 2021 Bodor Jenő - őstermelő - Minden jog fenntartva.